Jak biegać w zimie?

Bieganie w zimę oraz złych warunkach atmosferycznych - Sprawdź porady

22-07-22 | Artykuł dodany przez @user3

Nie będzie łatwo, ale warto! Bieg w zimowej scenerii to nie lada wyzwanie. Niewygodny teren, bezśnieżny i twardy podłoże sprawiają, że każdy krok jest ciężki. Trzeba wziąć to wszystko pod uwagę i przygotować się do tego trudnego wyzwania. Jak? Przeczytajcie nasze 5 podstawowych rad dla początkujących biegaczy przed sezonem zimowym:

Planuj cel i trasa zanim zaczniesz biegać

Bieganie to nie tylko sport. Jest ono także odpowiednią formą spędzania wolnego czasu. Najważniejsze jednak, żeby na początku zastanowić się nad celami, jakie chcemy osiągnąć. Jeżeli zastanawiasz się, jak zacząć biegać w zimie, zastanów się nad tym, dlaczego chcesz to zrobić. To pomoże ci na dłuższą metę. Podobnie jest z planowaniem trasy. O ile nie masz problemu ze znalezieniem odpowiedniego terenu, na którym możesz rozpocząć swoją przygodę z bieganiem (szczególnie, jeżeli biegasz w bloku), o tyle planowanie trasy powinno się zacząć od przeanalizowania dostępnej lokalizacji. Dlatego dobrze jest rozpocząć treningi na najprostszej trasie – najlepiej w mieście, gdzie nie będziesz miał problemu z nawierzchnią.

Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt

Nie każdy bieganie jest również bieganiem na zimę. Warto o tym pomyśleć przed rozpoczęciem wiosennej przygody z bieganiem, dzięki czemu nie będziesz miał problemu z odpowiednim przygotowaniem. Najlepiej, żebyś posiadał wytrzymałą odzież do biegania (najlepiej z odblaskami i z większą ilością materiałów), buty do biegania, które będą odpowiednio na ciepło i chłodne dni, przypiętą na ciepłej skórze odzież, która będzie ciężej oddychała, a przede wszystkim nie będzie się rozpływała w wodzie. Na każdą zimę warto zaopatrzyć się w dodatkowy rękawiczek i czapeczkę, które będą zakrywały nasze stopy i głowę.

Zadbaj o ciało przed bieganiem

Jak zadbaj o ciało przed bieganiem? To proste – trzeba odpowiednio się przygotować. Przed startem w sezonie zimowym najlepiej, żebyś przejechał się jakąś krótką trasą (jak na początek przygotowania – najlepiej 5-10 km), a następnie dokładnie się umył. Najlepiej, byś się odświeżył, ale nie zmył, bo potem dojść do skóry, a potem się przeszraj. Najlepiej, byś zrobił sobie jakąś masaż autobandagią.

Wybieraj odpowiednie stroje do biegania

Na początek przygotowań do sezonu zimowego zadbaj o to, aby twoje stroje były na wskroś ciepłe. Powinny być wykonane z nieprzemakalnych, głęboko oddychających tkanin. Najlepsze są materiały, które pozwalają na odparowanie wilgoci z ciała, np. neopren. Wybierając stroje do biegania na zimę, pamiętaj, żeby nie były one zbyt ciężkie. To zmniejsza ruchomość twojego ciała i wpływa to na prawidłowe oddychanie. Najlepiej, byś założył na siebie ciepłe i przewiewne ubranie, które sprawi, że będziesz czuł się wygodnie i swobodnie.


Wpisy dotyczace artykułu