Jak zapisać się na maraton?

Zapisy na maraton biegowy - Jak dołączyć do biegu?

Maraton to największe wyzwanie w życiu każdego biegacza. Im dłużej trenujemy, tym trudniej nam się skończyć ponad 42-kilometrowego dystansu. Samo zapisanie na maraton może być sporym wyzwaniem. Trzeba znaleźć odpowiedni termin, dojechać na miejsce zawodów i przesłać zgłoszenie, a jeśli się coś pomiesza – musimy na nowo uzyskać kod potrzebny do rejestracji.

Plan zapisania się na maraton

Twój plan zapisania się na maraton musi być przemyślany, a najlepiej rozpocząć jego realizację nawet rok wcześniej. Największą uwagę należy zwrócić na wybór właściwego miejsca i terminu zawodów. Nie każdy maraton jest dla nas odpowiedni, a najbliższy może być do odległego o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

Kiedy zapisać się na maraton?

Czasem zdarza się, że na maratońskim dystansie przebiegniemy dużo ponad 42 kilometry. W takim przypadku nie będziemy mieli problemu z jego prawidłowym zapisaniem. W przypadku maratonów, na których nie jesteśmy pewni, czy dobiegniemy do ustalonego przez organizatora końca, lepiej zapisać się z odstępem czasu. Bardziej doświadczeni biegacze zalecają sprawdzenie w portalach internetowych takich jak: marato.pl, bieg.tatry.pl czy biegaj.pl.

Jaka strategia wybrać?

Strategia zapisania się na maraton powinna być przygotowana wcześniej. Najlepiej odpowiednio wcześniej, bo jak się okazuje nie ma żadnych terminów koniecznych czy terminów priorytetowych. Najważniejszym terminem jest termin dojazdu do miejsca zawodów. W dalszej kolejności należy zastanowić się nad terminem rejestracji. Jeśli nie chcemy się narażać na spore kolejki, to wybrać należy sobie termin, który jest znany z górnej granicy, a z drugiej strony znajduje się w miarę blisko.

Wybór miejsca i terminu zawodów

Trzeba pamiętać, że maraton biegnie się w grupie lub w indywidualnym startu. Dotyczy to zarówno maratonów, jak i maratońskich etapów. Wszyscy zapisani do jednego zawodu, startują na jednym absolutorium. Najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia organizatora jest zapisanie się do kategorii, w której wygra się najszybciej. Jeśli masz jakieś wątpliwości, to lepiej wybrać najszybszą kategorię.

Zapisanie się przez Internet

Maratońskie zapisania przez internet to nie przeszłość. Wszystkie maratońskie imprezy w Polsce w tym roku będą się odbywać za pomocą komputerów i Internetu. Zawsze trzeba zapisać się z odpowiednim wyprzedzeniem. Do zapisania można wykorzystać wszystkie dostępne usługi online, wybierając odpowiedni termin. Termin rejestracji ustala się w zależności od terminu zawodów.