Wiosenny maraton biegowy

Jak przebiega oraz czego się spodziewać w trakcie wiosennego maratonu biegowego?

02-09-22 | Artykuł dodany przez @user3

Maratony to jedne z najpopularniejszych biegów na 10 km w Polsce. W ich trakcie „siedemnastki” pokonują liczni miłośnicy joggingu, a także ci, którzy dopiero odkrywają pasję biegania. Nie bez przyczyny, bowiem maratony są dosyć prostym sposobem, by poznać nowe miejsca w swojej okolicy. Co więcej, nawet jeśli nigdy wcześniej nie biegaliśmy i poznawaliśmy nowe lokalizacje – raz za drugim udajemy się tam i wracamy do tego samego miejsca!

Podstawy ogólnego biegu

W skrócie można powiedzieć, że maraton to bieg długodystancyjny, który jest przeprowadzany w ciągu jednego dnia. Oprócz biegu wykonuje się w nim również pływanie. Najbardziej popularne są maratony w wodzie – pływackie. W maratonie biegowym, jak każdym innym biegu, ważna jest technika biegu i oddychanie. Prawidłowe ciężarowanie ciała w trakcie biegu polega na tym, że lekko zginamy kolana i jednocześnie odpychanie miednicy i bioder. Do prawidłowego oddychania podczas biegu zalicza się wydech – oddech wyprowadzający z płuc, wkurzanie powietrza do płuc i wdech – powrót powietrza do płuc.

Ćwiczenia przed maratonem

Przed maratonem nie należy biegać codziennie. Nie powinno się ponadto przeprowadzać intensywnych treningów, by nie doszło do nadmiernego obciążenia stawów. Przez ostatnie 7 dni przed maratonem zaleca się, by biegacze prawidłowo się przygotowywali. Idealnym miejscem do tego będzie czas poza domem. Warto przeprowadzić również kilka treningów na dystansie maratońskim. Przed maratonem należy również dostarczać do organizmu wystarczająco dużo składników odżywczych, takich jak: białko, czerwony cukier, fosfor, magnez, potas, witamina B6.

Nastroje i emocje podczas maratonu

Głównym problemem mężczyzn podczas maratona są skurcze głowy i gardła, które mogą się pojawić już po półmaratonie. Nie należy ich jednak traktować jak dużego problemu, bo w większości przypadków to nie jest groźne. Mężczyźni szczególnie podczas maratonu powinni pamiętać o regularnym przywracaniu prawidłowego ciśnienia do krwi, gdyż bardzo często zaniedbuję to zadanie przez zbyt intensywne bieganie.


Wpisy dotyczace artykułu